Případ č. 1 aktivní paní cca 45 let, sedavé zaměstnání
Do ordinace přichází trošku zrychlená paní cca 45 let. Nikdy jsme jí neviděl, přichází poprvé.
Fyzioterapeut: Proč jste mě vyhledala? Co pro Vás mohu udělat?
Paní: Poraďte mi cvik, abych mohl hrát badminton. Mě u toho vždycky loupne v zádech a nemůžu se hýbat a vystřeluje mi to do nohy. Poraďte mi cvik, po kterém se to spraví abych mohla hrát dál.
Fyzioterapeut: Ale to nejspíš nebudu umět. Potřebujeme si popovídat, musím se na Vás podívat, vyšetřit Vás a pak si řekneme co je potřeba udělat a jak cvičit aby, jste kompenzovala to, co máte přetížené. Možná to bude i na delší dobu. Mohu Vás naučit kompenzovat
Paní: Na to já nemám čas.
Fyzioterapeut: Co od mě tedy čekáte?
Paní: Dejte mi ten cvik, aby mě nebolela záda, když mi loupne na badmintonu?
Fyzioterapeut: Pokud chcete ještě dlouho hrát rád Vás cviky naučím, ale na to nám 45 minut nestačí. Musím Vás vyšetřit!
Po vyšetření.
Fyzioterapeut: Máte zkrácené ….., ochablé….., přetížené ………., příznaky které popisujete mohou ………., bude potřeba se naučit kompenzační cvičení, hrozí Vám ……..
Paní: Tak mě ty cviky dejte!
Ukazuji paní cviky, kterými může kompenzovat, není právě moc pohybově nadaná, ale s trochou trpělivosti to půjde.
Fyzioterapeut: Tohle jsou pro Vás vhodná kompenzační cvičení, zaberou Vám cca 20 minut denně, vyvarujete se tím potenciálnímu trvalému poškození pohybového aparátu. Jak se po cvičení cítíte?
Paní: Je to lepší.
Fyzioterapeut: Kdy se sejdeme příště abychom mohli pokračovat?
Paní: Na to já nemám čas, musím hrát badminton.
Co se s paní dělo dále nevím, už nikdy nedorazila.
Případ č. 2 Pepa 50 let sedavé zaměstnání – sportovec, cyklista, lyžař, hraje squash
Pepa telefon: Ahoj Kamaráde, mohl bys mi pomoci. Louplo mi dneska v zádech, střílí mi to do nohy a nemůžu se moc hýbat.
Fyzioterapeut: Tak přijeď, udělám si na Tebe čas.
Pepa: Louplo mi v zádech a střílí mi to do nohy.
Fyzioterapeut: No máš příznaky výhřezu plotýnky.
Pepa: Tak se mnou něco udělej!
Fyzioterapeut: Bylo by dobré abys navštívil neurologa. Ale můžu s Tebou zkusit něco opatrně udělat.
Pepa: K doktorům nejdu, udělej se mnou něco.
Fyzioterapeut: Dobrá, děláme vhodné manuální terapie, pokud by to byl výhřez, abychom Ti nemohli ještě víc ublížit. A naučím Tě cvičit.
Provádím vhodné manuální terapie, učím Pepu cvičit. A domlouváme se, že bude doma cvičit a jednou týdně na skupinu, abychom ho mohli opravit. Domlouváme i další individuální návštěvu. Pepa přichází poprvé do skupiny a sdělujeme, že už mu nic není.
Telefon Pepa: Prosím tě promiň, musím zrušit naší hodinu, musím na pracovní schůzku.
Fyzioterapeut: OK. Kdy přijdeš příště?
Pepa: Zavolám
Pepa se ozývá po půl roce.
Telefon Pepa: Ahoj, musíš mě zachránit, hrál jsem squash, ruplo mi v zádech a nemůžu se hýbat, necítím nohu.
Fyzioterapeut: Tak přijeď, udělám si na Tebe čas.
Pepa přichází v předklonu s nesnesitelnou bolestí v bedrech a bolest střílí do nohy.
Fyzioterapeut: Musíš k neurologovi, nejspíš máš výhřez disku.
Pepa: 🙁
Pepa navštěvuje v tomto akutním stavu neurologa a podařilo se mu okamžitě absolvovat vyšetření MR(magnetickou rezonancí). Má výhřez disku. Dostává kapačky a chce terapii. Po odeznění akutní fáze souhlasí s pravidelnou manuální terapií a začíná pravidelně cvičit. Sám říká, že do tohoto stavu nemusel dojít.
Proč neposlouchal před půl rokem?
Jak jste na tom Vy? Sportujete? Kompenzujete?
Poslední dobou se stále více přesvědčuji, že jsme aktivní. Sportujeme celkem hodně. Bohužel si neuvědomujeme, že 90% času díky sedavému způsobu života, trávíme na židli. Většina klientů k nám přichází s problémem, který vznikl při sportu. Nebo si to alespoň myslí. Často slyšíme: „Stalo se mi to při sportu“. Je potřeba si uvědomit, že nejvíce určuje, jak na tom jsme to, co děláme opakovaně a často. Že například výhřez disku nevzniká teď hned náhle. Výhřezu disku předchází několikaleté přetěžování a špatné pohybové stereotypy. Zdravý meziobratlový disk je pevnější a pružnější než obratel. Proto při úrazu dojde spíše ke zlomenině obratle než poškození disku. Pokud je však disk dlouhodobě přetěžován a při sezení nebo stání a zatěžován špatnými pohybovými stereotypy, dojde k jeho vysušení a zkřehnutí a pak stačí málo a disk praskne. Proto je potřeba ke každému sportu zařadit vhodné kompenzační cvičení. Cvičení, kde protáhneme zkrácené svaly a posílíme oslabené svaly. Dlouho jsme jako fyzioterapeut hledal vhodné kompenzační cviky. Nějaký ucelený systém, který by mohl být vhodný pro každého. Před několika lety jsme se potkal s metodou českého lékaře MUDr. Richarda Smíška SPS (SM Systém) a tento systém mě naprosto nadchnul. Pan doktor je totiž geniální pozorovatel. V podstatě nás tento systém učí to nejzákladnější – správně chodit a běhat. To pak souvisí s pohybem ve všech sportech. 20 minut denně nám může zachránit záda na celý život. Základních cviků je 11 a zvládne je každý. Toto cvičení je z mého pohledu potřeba chápat jako nutnost, abychom mohli dělat to co nás baví bez omezení. Nemusí nás to bavit, ale přínos je tak veliký, že nás to nakonec i bavit začne. Ze začátku může být cvičení náročné a nudné, ale je to něco, co stojí za to překonat. Nikomu nezakazuji a nehaním sport který ho baví. Choďte do posiloven, na jógu, plavat, jezděte na kole, ale KOMPENZUJTE! Když budete rozumět tomu se s Vašim tělem děje, můžete zabránit pozdějším problémům. Vždy je lepší PREVENCE než řešit NÁSLEDEK. Pokud již dojde ke strukturálnímu poškození je to nevratné. Můžete pak sice zmírnit důsledky poškození, ale nikdy už to nebude jako dříve. A věřte, že operce to nevyřeší. Operace vyřeší momentální situaci, ale bez cvičení to nepůjde. 20 minut denně Vám zachrání Vaše záda. Neexistuje instantní řešení. 20, 30, 40 let pracujeme na současných stereotypech. Nezměníte je za 15. minut. Najděte si fyzioterapeuta, který Vám pomůže a poradí jak na to!
Ukázkové hodiny ZDARMA každých 14 dní ve středu od 17. hodin.
Příští hodina 12.12. 2019 v 17. hodin
